Hybrydowe kompleksy cząsteczek HA

Dr Adele Sparavigna, detmatolog, Włochy

Hybrydowy kompleks HA, nowy wypełniacz zwalczający zwiotczenie skóry w strefie policzkowej i podpoliczkowej.
Cel badań: Celem tych badań jest ocena skuteczności nowo-opatentowanego sposobu, stworzonego na bazie kompeksów hybrydowych HA o wysokiej masie cząsteczkowej (H-HA) oraz o niskiej masie cząsteczkowej ( L-HA). To zastosowanie jest idealne do leczenia obszaru podpoliczkowego jak i policzka, Techinka BAP Punktów Bio- Estetycznych ( ang: The Bio Aesthetic Points) przedstawiona w tym badaniu, odnosi się do całego obszaru linii żuchwy, podpoliczkowego jak i policzka, który jest narażony na atrofię spowodowaną starzeniem się. Jej wykorzystanie poprawia wygląd twarzy.
Materiały i metody: Poniższe badanie jest otwartym testem klinicznym. Zostały wykonane dwa zabiegi iniekcyjne, gdzie przerwa między nimi wynosiła 4 tygodnie. Test został przeprowadzony na pacjentkach będących w przedziale wiekowym 30-60 lat. Wyniki estetyczne były oceniane przy użyciu skali klinicznej i nieinwazyjnych instrumentów pomiarowych (pomiar objętości twarzy, nawodnienie, badanie torsiometrem i profilometrem). Zostały one również poparte trójwymiarową dokumentacją fotograficzną. Wszystkie badania były przeprowadzone na poziomie podstawowym (T0), oraz w odstępach po pierwszym leczeniu: 4 tygodnie (T4W) i 4 (T8W), 8 (T12W) i w 12 tygodniu po drugim zabiegu (T16W).
Wyniki: Pomiar objętości twarzy (Obrazy Vectra H1) pokazują podniesioną objętość. Wyniki zostały potwierdzone klinicznie danymi otrzymanymi po użyciu Skali Utraty Objętości Skóry (Facial Volume Loss Scale). Badanie torsiometrem wykazało znaczne zmniejszenie parametrów UF (rozciągliwości końcowej) oraz Uv (lepkosprężystości). Podobnie jest w przypadku indeksu poprawy gęstości i ujędrnienia skóry. Analiza obrazów i replik szczelin nosowo-wargowych i linii marionetek wykazały, już po pierwszym zabiegu, znaczną poprawę w "wypełnieniu" przy użyciu testowanej metody.
Wnioski: Synergia pomiędzy cząsteczkami HA o różnej wadze, stabilizacja dzięki technologii kompleksów hybrydowych, regeneruje tkankę i przeciwdziała starzeniu się skóry powodującemu jej zwiotczenie, przywraca odpowiednie nawodnienie, elastyczność i koloryt skóry.

Prof. Chiara SCHIRALDI ,badacz ,Włochy

Hybrydowe kompleksy cząsteczek HA o wysokiej i niskiej masie:
Nowoczesna technologia wypełniacza HA
Autorzy: Dr.Antonietta Stellavato,Dr. Antonella D’Agostino, Dr.Luisana Corsuto i Dr.Mario De Rosa.

Wstęp: Kwas hialuronowy (HA) wyróżniający się w macierzy pozakomórkowej wykazuje kilka właściwości biologicznych. HA, poprzez interakcję z odpowiednimi receptorami, poprawia metabolizm i rozmnażanie komórkowe, odgrywa pierwszoplanową rolę w kaskadach biochemicznych, regulując nadzór immunologiczny skóry. Niesieciowane wypełniacze HA dostarczają ciekawych rozwiązań w dziedzinie walki ze starzeniem się skóry (np w przypadku utraty elastyczności lub nawodnienia) i pomagają przywracać normalne działanie skóry.Jednakże, okres połowicznego zaniku niesieciowanego HA wynosi 48 godzin. Z tego właśnie powodu stworzono chemiczne sieciowanie HA. Kompleksy hybrydowe HA, wytwarzane przy pomocy opatentowanej technologii są interesującą alternatywą dla wypełniaczy HA, które są sieciowane chemicznie.
Metody: Hybrydowe kompleksy cząsteczek o wysokiej (H) i niskiej (L) MW HA zostały w pełni opisane (reologicznie testowane, SEC-TDA, opis stabilności i bio-aktywności).
Ludzkie keratynocyty (HaCat) i fibroblasty (HDF) zostały wystawione in vitro na działanie kompleksów hybrydowych H-HA i L-HA. Działanie zarejestrowano na video w makroskopowych próbach w odstępach czasowych. Dodatkowo, ekspresja syntezy kolagenu i elastyny typu I, II, IV i VII została zbadana przez liczbowy qRT-PCR i barwienie immunofluorescencyjne.
Wyniki: Utworzenie kompleksów hybrydowych zmniejsza lepkość, co pozwala na przeprowadzenie iniekcji HA o najwyżej koncentracji jaką znamy. Wykazują również podwyższoną odporność in vitro na hialuronidazę (BTH). Dane eksperymentalne dowodzą, że następuje wzrost ekspresji kolagenu typu I i III w fibroblastach (7 i 20 krotny), oraz kolagenu typu IV i VII w keratynocytach przy obecności kompleksów hybrydowych. Pozytywna regulacja elastyny również wykazała poprawianie elastyczności skóry.
Podsumowanie: Kompleksy hybrydowe HA są cenną alternatywą dla chemicznie sieciowanych wypełniaczy HA, dzięki specyficznym właściwościom bio-fizycznym i niezwykłemu działaniu biologicznemu.